The Nandua Boys and Girls track teams sweep the Eastern Shore district track meet.  The Girls scored 35 more points than any other district team.  The boys only won by a margin of 10 points. 

Nandua and Arcadia teams will be competing in the 2A Regional track meet which will be June 9th at York High School, Bailey Field which will be hosted by Bruton High School.

Northampton and Chincoteague will be competing in the 1A Regional track meet on June 10th at West Point High School.

The full results from each event can be seen below.

 Girls  Women – Team Rankings – 17 Events Scored ===================================================================

1) Nandua 85 

2) Northampton 50  

3) Chincoteague 45  

4) Arcadia 21 

Men – Team Rankings – 17 Events Scored ===============================================================================  

1) Nandua 88  

2) Arcadia 78  

3) Northampton 53  

4) Chincoteague 15 

 100 Meter Dash

===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Jackson, Emma                Chincoteague           13.44      13.39   2   6   
  2 Harmon, Amiyzah              Nandua                 13.74      13.54   2   4   
  3 Wharton, Kayla               Arcadia                13.84      13.77   2   3   
  4 Emerson, Ashanti             Northampton            14.16      14.39   2   2   
  5 Myers, Amber                 Nandua                 14.94      14.47   1   1   
  6 Chaix, Rebekah               Chincoteague           15.24      14.95   1 
  7 Faith, Emma                  Chincoteague           15.44      15.18   1 
  8 Brown, ZaRiya                Northampton            15.16      15.19   1 
 
Girls 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 lusk, lucy                   Northampton            29.01      28.74   2   6   
  2 Harmon, Amiyzah              Nandua                 29.64      28.96   2   4   
  3 Emerson, Ashanti             Northampton            29.83      29.01   2   3   
  4 Faith, Emma                  Chincoteague           34.54      32.20   2   2   
  5 Parker, Khamari              Arcadia                           34.42   1   1   
  6 Diaz Moll, Zullia            Chincoteague                      35.17   1 
  7 Bowden, Charlotte            Chincoteague           36.64      36.23   1 
 
Girls 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 lusk, lucy                   Northampton          1:04.04    1:03.89   2   6   
  2 Johnson, Madison             Nandua               1:15.24    1:11.53   2   4   
  3 Gouldin, Lacy                Nandua               1:07.44    1:12.41   2   3   
  4 Farrell, Kendyl              Chincoteague         1:18.44    1:17.35   2   2   
  5 Bowden, Charlotte            Chincoteague         1:22.24    1:23.14   1   1   
  6 Chaix, Rebekah               Chincoteague         1:22.04    1:24.07   1 
  7 Parker, Khamari              Arcadia              1:24.24    1:32.70   1 
 
Girls 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gouldin, Lacy                Nandua               3:09.00    3:12.43    6   
  2 Frejda, Carly                Chincoteague         3:12.00    3:15.48    4   
  3 Farrell, Kendyl              Chincoteague         3:22.00    3:27.00    3   
  4 Bahn, Nora                   Nandua               3:22.00    3:37.94    2   
  5 Hosfield, Alex               Chincoteague                    4:10.34    1   
 
Girls 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jones, Layla                 Nandua               7:04.00    7:00.16    6   
  2 Frejda, Carly                Chincoteague         7:43.00    7:24.17    4   
  3 Bahn, Nora                   Nandua               8:07.00    8:09.68    3   
  4 Horner, Megan                Chincoteague         9:33.00    9:24.10    2   
 
Girls 3200 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jones, Layla                 Nandua              16:12.00   16:02.11    6   
 
Girls 100 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Myers, Amber                 Nandua                 18.14      18.30    6   
  2 Thornes, Taylor              Nandua                 19.14      18.73    4   
  3 Chandler, Jerniya            Northampton            26.50      23.24    3   
 
Girls 300 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Thornes, Taylor              Nandua                 55.94      52.31    6   
 
Girls 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Nandua  'A'                                         56.84      55.62    6   
     1) Johnson, Madison                2) Thornes, Taylor                
     3) Myers, Amber                    4) Harmon, Amiyzah                
  2 Chincoteague  'A'                                 1:01.94      58.87    4   
     1) Diaz Moll, Zullia               2) Chaix, Rebekah                 
     3) Faith, Emma                     4) Jackson, Emma                  
  3 Northampton  'A'                                  1:01.40    1:00.59    2   
  4 Arcadia  'A'                                                 1:01.66  
     1) Destiny, Carmen                 2) Parker, Khamari                
     3) Cook, Kenniah                   4) Wharton, Kayla                 
 
Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Chincoteague  'A'                                 6:12.00    6:28.92    6   
     1) Bowden, Charlotte               2) Horner, Megan                  
     3) Hosfield, Alex                  4) Farrell, Kendyl                
 
Girls 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Nandua  'A'                                      16:31.00   15:11.88    6   
     1) Bahn, Nora                      2) Gouldin, Lacy                  
     3) Joynes, Angelia                 4) Johnson, Madison               
 
Girls High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 lusk, lucy                   Northampton          4-04.00    4-00.00    6   
  2 Cook, Kenniah                Arcadia                         3-08.00    4   
 
Girls Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 lusk, lucy                   Northampton                     5-00.00    6   
 
Girls Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 lusk, lucy                   Northampton         14-02.00   14-00.00    6   
  2 Jackson, Emma                Chincoteague        13-00.00   13-00.50    4   
  3 Myers, Amber                 Nandua              12-06.00   13-00.00    3   
  4 Thornes, Taylor              Nandua              13-00.00   12-08.00    2   
  5 Cook, Kenniah                Arcadia             11-05.00   12-05.00    1   
  6 Frejda, Carly                Chincoteague        12-02.00   11-08.00  
  7 Emerson, Ashanti             Northampton          9-01.50   11-07.00  
  8 Diaz Moll, Zullia            Chincoteague                   11-01.00  
  9 Miles, Aniyah                Arcadia             10-04.00   10-05.50  
 
Girls Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 lusk, lucy                   Northampton         28-01.00   27-08.00    6   
  2 Cook, Kenniah                Arcadia             28-03.00   27-04.00    4   
 -- Miles, Aniyah                Arcadia             22-02.00         ND  
 
Girls Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Johnson, Madison             Nandua              22-00.00   23-00.00    6   
  2 Smith, Iyana                 Northampton         18-07.00   19-05.00    4   
  3 Cook, Kenniah                Arcadia             21-00.00   18-06.00    3   
  4 Miles, Aniyah                Arcadia             21-01.00   18-05.00    2   
  5 Joynes, Angelia              Nandua              20-07.00   17-06.00    1   
  6 Hosfield, Alex               Chincoteague                   17-00.00  
  7 Horner, Megan                Chincoteague                   10-05.00  
 
Girls Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jackson, Emma                Chincoteague          105-08     110-11    6   
  2 Joynes, Angelia              Nandua                 63-11      63-00    4   
  3 Cook, Kenniah                Arcadia                50-03      47-01    3   
  4 Johnson, Madison             Nandua                 79-04      45-10    2   
 
Boys 100 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Williams, Markel             Arcadia                12.14      11.87   2   6   
  2 Richardson, Sayvon           Northampton            12.32      12.22   2   4   
  3 Elliott, Ethan               Nandua                 12.14      12.25   2   3   
  4 Jones, Jordan                Nandua                 12.34      12.29   2   2   
  5 Reid, Terrance               Arcadia                12.44      12.55   1   1   
  6 MaGuire, Jackson             Chincoteague           12.34      12.59   2 
  7 johnson, trenton             Northampton            13.20      12.90   1 
  8 Bailey, Kennis               Nandua                 12.94      13.25   1 
  9 Rosanova, Giovanni           Chincoteague           12.84      14.09   1 
 10 Stevens, Jaylen              Northampton            14.05      14.24   1 
 
Boys 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Williams, Markel             Arcadia                24.54      24.23   2   6   
  2 Pitt, Gerald                 Nandua                            24.40   1   4   
  3 Holliday, Charles            Nandua                 25.44      25.17   2   3   
  4 Elliott, Ethan               Nandua                 24.84      25.18   2   2   
  5 Richardson, Sayvon           Northampton            26.48      26.46   1   1   
  6 Tull Jr, Renaldo             Arcadia                26.24      27.14   2 
  7 Williams, Joshua             Chincoteague           28.34      29.55   1 
  8 johnson, trenton             Northampton            27.73      37.51   1 
 -- Reid, Terrance               Arcadia                26.34        DNF   2 
 
Boys 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Pitt, Gerald                 Nandua                            54.90   1   6   
  2 Jones, Jordan                Nandua                 59.04      56.96   2   4   
  3 washington, quincy           Northampton            57.50      57.86   2   3   
  4 MaGuire, Jackson             Chincoteague           58.14      58.51   2   2   
  5 Mateos, Abraham              Arcadia              1:01.24    1:02.37   2   1   
  6 Bailey, Kennis               Nandua                          1:02.42   1 
 
Boys 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Balmoria, Carlo              Nandua               2:14.00    2:22.26    6   
  2 Ford, Colin                  Nandua               2:44.00    2:31.56    4   
  3 Gutierrez, Benjamin          Nandua               2:49.00    2:36.46    3   
 
Boys 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Balmoria, Carlo              Nandua               5:08.00    5:04.99    6   
  2 Harrower, Ethan              Nandua               5:22.00    5:19.12    4   
  3 Shotwell, Brayden            Nandua               5:42.00    5:37.72    3   
  4 Hall, Bradley                Arcadia              6:30.00    6:40.28    2   
 
Boys 3200 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mateos, Abraham              Arcadia                        11:42.34    6   
  2 Gastelum, David              Nandua              12:31.00   12:02.94    4   
  3 Applegate, James             Northampton         12:23.65   12:14.18    3   
  4 Ford, Colin                  Nandua              13:32.00   12:47.44    2   
  5 Gutierrez, Benjamin          Nandua              14:08.00   13:57.58    1   
 
Boys 110 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Wilson, Lamont               Northampton            19.88      18.82    6   
  2 Tull Jr, Renaldo             Arcadia                19.14      18.93    4   
  3 Harned, Emory                Nandua                 20.24      19.57    3   
 
Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Harned, Emory                Nandua                 51.34      48.11   2   6   
  2 Wilson, Lamont               Northampton            51.36      52.88   2   4   
  3 Hall, Bradley                Arcadia                54.84      54.77   1   3   
  4 Shotwell, Brayden            Nandua                 58.24      57.03   1   2   
  5 washington, quincy           Northampton            49.97    1:01.59   2   1   
 
Boys 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Arcadia  'A'                                        47.54      46.82    6   
     1) Reid, Terrance                  2) Williams, Markel               
     3) Cropper Jr, Kevin               4) Tull Jr, Renaldo               
  2 Nandua  'A'                                         48.74      47.50    4   
     1) Bailey, Kennis                  2) Elliott, Ethan                 
     3) Jones, Jordan                   4) Pitt, Gerald                   
  3 Northampton  'A'                                    49.67      50.22    2   
 
Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Arcadia  'A'                                      4:21.00    4:19.22    6   
     1) Mariner Jr., Brooks             2) Hall, Bradley                  
     3) Downing, Jalik                  4) Mateos, Abraham                
  2 Northampton  'A'                                  4:20.00    4:22.50    4   
  3 Nandua  'A'                                       4:56.00    4:30.11    2   
     1) Gouldin, Killian                2) Lee, Conner                    
     3) Brown, Nicholas                 4) Giddens, Brandon               
 
Boys 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Nandua  'A'                                      10:33.00   10:03.32    6   
     1) Balmoria, Carlo                 2) Gastelum, David                
     3) Harrower, Ethan                 4) Shotwell, Brayden              
 
Boys High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Cropper Jr, Kevin            Arcadia                         5-04.00    6   
  2 washington, quincy           Northampton          5-00.00    5-02.00    4   
  3 Mariner Jr., Brooks          Arcadia                         4-10.00    3   
 -- Downing, Jalik               Arcadia                              NH  
 
Boys Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Applegate, James             Northampton          6-06.00    7-06.00    6   
 -- tomlinson, gary              Northampton          6-00.00         NH  
 
Boys Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Cropper Jr, Kevin            Arcadia             17-07.00   18-11.00    6   
  2 Pitt, Gerald                 Nandua              17-09.00   18-08.50    4   
  3 washington, quincy           Northampton         17-02.00   17-05.50    3   
  4 Wilson, Lamont               Northampton         18-00.00   17-00.00    2   
  5 Rosanova, Giovanni           Chincoteague        16-10.00   16-09.00    1   
  6 Harned, Emory                Nandua              15-07.00   14-10.00  
  7 tomlinson, gary              Northampton         16-02.00   14-09.50  
  8 Williams, Joshua             Chincoteague        14-06.00   13-04.00  
 
Boys Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Cropper Jr, Kevin            Arcadia             36-01.00   38-04.00    6   
  2 Applegate, James             Northampton         34-01.00   37-03.00    4   
  3 washington, quincy           Northampton         35-01.00   37-01.00    3   
  4 Downing, Jalik               Arcadia                        30-04.00    2   
  5 Mariner Jr., Brooks          Arcadia             26-00.00   30-00.00    1   
  6 tomlinson, gary              Northampton         33-11.00   28-08.00  
 
Boys Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Leonard, Ayden               Chincoteague        38-07.00   40-03.00    6   
  2 Downing, Jalik               Arcadia             33-08.00   32-10.00    4   
  3 johnson, donqwell            Northampton         30-07.00   31-00.00    3   
  4 Mariner Jr., Brooks          Arcadia             36-10.00   29-07.00    2   
  5 Settle, Jamie                Nandua              28-11.00   27-07.00    1   
  6 Gastelum, David              Nandua              29-02.00   25-08.00  
  7 Rippon, Hunter               Nandua              27-05.00   25-01.00  
 
Boys Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Leonard, Ayden               Chincoteague          112-07      92-04    6   
  2 Mariner Jr., Brooks          Arcadia                84-03      87-02    4   
  3 Downing, Jalik               Arcadia                79-01      84-02    3   
  4 Warren, David                Nandua                 85-03      81-08    2   
  5 Rippon, Hunter               Nandua                 87-03      81-00    1   
  6 Stevens, Jaylen              Northampton            67-09      80-05  
  7 Johnson, Donqwell            Northampton            63-03      79-08  
  8 Gastelum, David              Nandua                 70-11      64-07  

.